PTC Pabianice - strona oficjalna

Strona klubowa

Ostatnie spotkanie

GKS BedlnoPTC Pabianice
GKS Bedlno 3:2 PTC Pabianice
2017-05-13, 16:30:00
Pniewo
    relacja »

Logowanie

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 25
Orzeł Parzęczew - Polonia Andrzejów
LKS Rosanów - Włókniarz Pabianice
MKS Górnik 1956 - Termy Uniejów
Stal Głowno - Sokół II Aleksandrów
GLKS Dłutów - UKS SMS Łódź
Start Brzeziny - Zawisza II Rzgów
Boruta Zgierz - GKS Bedlno
PTC Pabianice - Włókniarz Konstantynów

Kalendarium

19

03-2024

wtorek

20

03-2024

środa

21

03-2024

czwartek

22

03-2024

piątek

23

03-2024

sobota

24

03-2024

niedziela

25

03-2024

pon.

Bohaterowie

Patriotyzm a PTC

Druga wojna światowa rozproszyła brać sportową PTC po całej Europie, a wielu z nich straciło młode życie. Niektórzy wzięli udział w kampanii wrześniowej. Obok "weteranów" - Leona Hansa, Edwina Hansa czy Jana Kotlickiego na front poszli siedemnastolatkowie: Bronisław Adamus i Bronisław Gaweł

Pierwszy poległ Jan Kwast - zginął we wrześniu 1939 roku pod Sochaczewem. Po kapitulacji Polski, najzdolniejszy piłkarz młodego pokolenia, Bronisław Gaweł uciekając na Węgrzech - zagnął bez wieści w górach. Stanisław Mielczarek został zastrzelony przy próbie ucieczki w Pabianicach. Marian Somorowski odmówił podpisania volkslisty (był uczniem niemieckiego gimnazjum) i w obawie przed represjami ukrywał się w okolicy Piotrkowa. Został zastrzelony w Przygłowiu. Bolesław Doradziński również nie podpisał volklisty - wyjechał z Pabianic i słuch o nim zaginął. Bracia Marian i Lucjan Herszel zostali aresztowani w 1944 roku, więzieni pół roku w Łodzi a potem wysłany na przymusowe roboty do Niemiec. Henryk Śledziński lata swej młodości spędził w Dachau, a Edward Lubowski w Neubranderburgu. Inni: Jan Duszyński, Marian Frachowicz, Jan Grala, Kazimierz Jędrzejewski, Gerard Nowacki, Edward Miller, Leszek Kmieć, Stanisław Kałuża, Leon Knul, Stanisław Kostkowski, Zygmunt Woźniak zostali zesłani na przymusowe roboty. 

Represje dotknęły boleśnie najmłodszych. Większość członków mistrzowskiej drużyny juniorów z 1939 roku najpiękniejsze lata młodości zamiast na boisku sportowym, spędziła na przymusowych robotach w Niemczech. 

Wielu piłkarzy działało w ruchu oporu. Członkami Armii Krajowej byli: Franciszek Jędrysiak, Karol Klimżyński, Karol Lubowski, Witold Lubowski, Czesław Rządziński i Witold Szymański. Aleksander Apostolidis walczył w partyzantce na terenie Czechosłowacji. Niektórzy za działalność konspiracyjną byli prześladowani po wyzwoleniu. Na pewno jest to lista niepełna, ale nie wszystkie życiorysy udało się szczegółowo odtworzyć. 

Ci, którzy zostali w Pabianicach wiosną 1940, zaczęli tworzyć drużyny piłkarskie. Wkrótce potem rozpoczęły się konspiracyjne rozgrywki piłki nożnej. Z inicjatywy braci Stanisława i Adolfa Grabskich grano na prowizorycznym boisku przy zakładach mleczarskich, a mecze obserwowało nieraz i po dwa tysiące osób stęsknionych za futbolem. W spotkaniach tych uczestniczyło wielu piłkarzy PTC. Byli to: wspomniany Stanisław Grabski, bracia Sergiusz i Witold Szymański, Aleksander Apostolidis, Józef Andrzejewski, Marian Herszel, Edward Miatkowski, Zygmunt Krzymuski i inni. Grali również zawodnicy Sokoła - doskonały bramkarz Jan Adamkiewicz, Adolf Grabski oraz Jan Zawada - późniejsi czołonkowie PTC. Wtedy też rozpoczęli karierę piłkarze Edward Niemiec, Wiesław Sałagacki - piłkarze PTC z końca lat czterdziestych. 

Kospiracyjne rozgrywski piłkarskie tak wspominali ich uczestnicy: "Oficjalnie Pabianickie Towarzysto Cyklistów zawiesza swoją działalność, jak zresztą każdy polski klub i stowarzyszenie. Z narażeniem własnego życia działacze PTC, ukrywają sztandar, puchary, dyplomy i archiwum. A zawodnicy? Pod płaszczykiem firm niemieckich rozgrywają nadal zawody w piłkę nożną na prowizorycznym boisku, obok rzeźni miejskiej. Szatnia - to mieszkanie prywatne Stanisława Wagnera i zmarłego traficznie Kmiecia. Na zawody te przybywało nieraz więcej publiczności niż na niejeden oficjalny mecz obecnie. Była to często jedyna rozrywka dla Polaków zamieszkujących okupowane Pabianice. Należy zanotować z tego okresu dwa rozrganizowane mecze reprezentacji m. Łodzi z reprezentacją m. Pabianic, przyczym reprezentacja m. Pabianice była oparta na przedwojennych graczach PTC. Tak mecz w Łodzi jak i rewanż w Pabianicach wygrała reprezentacja naszego miasta. Jedne z takich zawodów zostały przerwane. Na "boisko" wtargnęli żandarmi niemieccy i obie drużyny w kostiumach sportowych znalazły się w... komisariacie. Tylko zbieg okoliczności spodował, że sprawa ta nie przybrała tragicznych rozmiarów. Znalazł się Niemiec - sportowiec, który tego dnia miał służbę i zawodników zwolnił." (fragment wspomnień, które ukazały się w monografii PTC z okazji jubileuszu 50-lecia) 

Konspiracyjne rozgrywki trwały niemal całą okupację i zostały przerwane jesienią 1944, kiedy to władze okupacyjne nasiliły represje, a zwycięstwa aliantów na wszystkich frontach zapowiadały upragnioną wolność. 

Tekst pochodzi z książki wydanej na 90-lecie powstania sekcji piłki nożnej PTC Pabianice

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Sponsorzy

                                                    

                                                   

 

 

 

 

 

 

 

Klub Fioletowych Serc

 

Partnerzy

 

 

Zaprzyjaźnione strony

 

Wyniki

Ostatnia kolejka 24
Polonia Andrzejów 0:3 Boruta Zgierz
Włókniarz Pabianice 1:3 Stal Głowno
Włókniarz Konstantynów 1:1 MKS Górnik 1956
Sokół II Aleksandrów GLKS Dłutów
GKS Bedlno 3:2 PTC Pabianice
Start Brzeziny 1:4 LKS Rosanów
UKS SMS Łódź 5:0 Orzeł Parzęczew
Zawisza II Rzgów 1:1 Termy Uniejów

Statystyki drużyny

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 24, wczoraj: 50
ogółem: 1 701 337

statystyki szczegółowe