sobota

Aktualności

"Wrócili ciemną nocą, lecz w blasku chwały"

• autor: RadekPTC, 2014-09-20 09:28

Zawodnicy PTC Pabianice pokonali drużynę Term Uniejów 5:2. Bramki dla "fioletowych" zdobywali: Przemysław Bartyzel, Kamil Bartos, Rafał Cukierski, Mateusz Kling oraz Marcin Kaczmarkiewicz.

Wyjazd do Uniejowa zawsze wiązał ze sobą dwa skrajne uczucia: pierwszym z nich była przyjemność gry na pięknym stadionie imienia Włodzimierza Smolarka, co przy włączonym oświetleniu zawsze przywołuje w piłkarzach odległe dziecinne marzenia o grze w Lidze Mistrzów. Drugim odczuciem, z przeciwległego emocjonalnego jeziora, był lęk, gdyż od zawsze (w obecnej kadrze nie ma już nikogo kto pamiętałby ostatnią wygraną w tym mieście) przywoziliśmy z tej dalekiej wyprawy porażkę, okraszoną sporym deficytem bramkowym.

Mecz idealnie rozpoczął się dla przyjezdnych. Już w piątej minucie spotkania objęliśmy prowadzenie. Po pięknym dograniu wzdłuż bramki, autorstwa Pawła Hetmanka, piłka odnalazła na dalszym słupku Przemka Bartyzela, który pomimo asysty dwóch zawodników i bramkarza, zdołał trafić do siatki. Niestety, ale swój heroiczny czyn okupił kontuzją kostki i mogę powiedzieć, że jego pierwszy kontakt z futbolówką w tym meczu, będący zarówno ostatnim, przyniósł nam kolejne pokłady uczuć z dwóch przeciwległych krańców "jeziora".

Po zdobyciu gola "fioletowi" oddali nieco pole gospodarzom. Uniejowianie, choć dłużej i skrupulatniej operowali piłką, nie potrafili przeciwstawić się silnej i dobrze współgrającej defensywie PTC.

Taki stan rzeczy utrzymywał się do 17 minuty meczu. Wtedy to świetnym, prostopadłym podaniem popisał się środkowy Term, który tym zagraniem wyprowadził skrzydłowego do sytuacji jeden na jednego z Radomirem Znojkiem. Nasz bramkarz sfaulował w polu karnym gracza gospodarzy, a sędzia bez wahania wskazał na jedenasty metr. Piłka, choć po rękach goalkeepera PTC, przeistoczyła rzut karny na wyrównującego gola.

Gdy bilans bramkowy został "wyzerowany", piłkarze Term wyraźnie poczuli wiatr w swych żaglach i zmusili naszych piłkarzy do głębokiej defensywy. W okolicach 25 minuty meczu znów serca związane z naszym klubem zadrżały mocniej, kiedy to na granicy pola karnego faulu dopuścił się Dawid Kaźmierczak. Rozegranie rzutu wolnego na przedpole przyniosło świetną okazję strzelecką środkowemu z Uniejowa, ale jego mocny i precyzyjny strzał w okolice okienka bramki, dobrze końcami palców wybronił nasz bramkarz.

Goście z Pabianic nie byli w stanie odpowiedzieć w równie groźny sposób. Muszę szczerze napisać, że nasze poczynania ofensywne w regulaminowym czasie pierwszej połowy ograniczyły się do strzału z okolicy 35 metra Pawła Hetmanka. Strzału, choć wybitnie mocny ani precyzyjny nie był, sprawił sporo problemów bramkarzowi Term.

Termy nadal naciskały. Choć nasze szeregi przez większość swego czasu przewidzianego na piłkarską bitwę, dobrze strzegły swych posterunków, to zdarzały się jej błędy. Po jednym z nich, w ustawieniu, do sytuacji jeden na jednego z naszym bramkarzem wyszedł napastnik gospodarzy, ale na szczęście znów dobrze swe zadanie w bramce wykonał Radomir Znojek

Kiedy pierwsza odsłona niechybnie skłaniała swe oczy ku szatniom i możliwości odpoczynku, na jeszcze jeden zryw zdecydowali się "fioletowi". Po wyprowadzeniu akcji z szeregów obronnych, futbolówka trafiła do Kamila Bartosa. Nasz środkowy nie zastanawiając się długo wypuścił sobie piłkę do przodu i huknął jak z armaty na bramkę Term, blisko z 35 metrów. Piłka w sobie znany sposób odnalazła drogę do siatki i ponownie przeniosła nas na szczęśliwy kraniec pewnej wodnej tafli.

Tak więc mimo ciężkiej i krwawej bitwy, trawiliśmy nadal na swych "strażnicach", gotowi do dalszych poświęceń i walki, dodatkowo pokrzepieni dobrze układającym się scenariuszem. Muszę również przyznać, że swoje robiła również magia przepięknego stadionu w Uniejowie, który nie pozwalał odpuszczać, a nad którym rozczulam się z każdą wizytą.

Druga część spotkania rozpoczęła się od ataków gospodarzy. Ich falowe natarcia z każdą chwilą trwającego spotkania przybierały na sile i coraz mocniej kierowały Termy ku wyrównującej bramce.

W okolicach 50 minuty meczu goście stworzyli sobie dwie dogodne sytuacje, by trafić do siatki PTC. Najpierw po rzucie rożnym, minimalnie niecelny strzał głową oddał rosły stoper Term. Kilka minut później, po błędzie naszych środkowych, do sytuacji strzeleckiej w polu karnym "fioletowych" doszedł napastnik gospodarzy, ale jego chytry strzał czubkiem buta pod poprzeczkę obronił Radomir Znojek

Uniejowianie dopięli swego w 57 minucie meczu. Wtedy to po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, z prawej strony boiska, piłkę nogą do siatki skierował gracz Term. Ta sytuacja wzbudziła wiele kontrowersji w szeregach naszych zawodników, gdyż noga zawodnika gospodarzy była na wysokości głowy Bartosza Znojka, co samo przez się prowokowało kontuzję.

Gdy stan toczonego boju znów uległ wyrównaniu, przebieg spotkania również się ustabilizował. O ile częściej piłkę przy nodze posiadali gospodarze, tak to PTC odważniej zapędzało się w bezkresne stepy Uniejowskiej defensywy. Póki co bez większych rezultatów, ale przyszłość wkrótce miała przyznać słuszność naszym ofensywnym wojażom.

W 69 minucie meczu byliśmy świadkami kluczowej akcji meczu. Świetnym prostopadłym podaniem do Pawła Hetmanka popisał się Mateusz Kling, "Hetman" wpadł w pole karne i został sfaulowany, co rozjemca widowiska bez wahania sklasyfikował jako przewinienie równe jedenastce. Dodatkowo winowajca został również ukarany czerwoną kartką. Pewnym strzałem tą sytuację na bramkę zamienił Rafał Cukierski

Jak widać nic w przyrodzie nie ginie. Pod koniec poprzedniego sezonu to PTC zostało ukarane utratą zawodnika i stratą gola po rzucie karnym, w równie kluczowym momencie meczu i jakby tego było mało, wszystko działo się w tym samym polu karnym.

Z chwilą ponownego objęcia prowadzenia oraz bonusem w postaci gry w przewadze, "fioletowi" bezsprzecznie dominowali już na boisku. Gospodarze, wyraźnie zniechęci takim przebiegiem spotkania, nie potrafili już powrócić do swojego stylu gry, wyraźnie oddając pole przyjezdnym hufcom rycerstwa pabianickiego znad Dobrzynki.

W 76 minucie meczu, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, piłkę na przedpole bramki Term zgrał Michał Madejski, a nadbiegający Mateusz Kling z impetem skontrował futbolówkę, która zatrzepotała tuż przy dalszym słupku Uniejowian.

Ostatni gol w tym spotkaniu padł na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. Świetną indywidualną akcją popisał się Marcin Kaczmarkiewicz, który po minięciu obrońcy Term został sfaulowany na wysokości linii piątego metra z prawej strony pola karnego. Świetnej jakości dośrodkowanie Michała Madejskiego zamienił sam poszkodowany, czym ustalił wynik meczu.

W doliczonym czasie gry gospodarze mogli zmienić rozmiary porażki, po ciekawym wyjściu z kontratakiem do sytuacji jeden na jednego doszedł skrzydłowy Term, ale pięknym wślizgiem niebezpieczeństwo zażegnał Michał Madejski

Muszę szczerze przyznać, że dawno możliwość opisywania meczu nie przyniosła mi tyle radości. Każdy zawodnik oddał na boisku sporo zdrowia, pozostawił po sobie litry potu wsiąkniętego w trawę i dziś z pewnością nie jedna noga przybrała purpurowy kolor walki. Taką cenę przyszło zapłacić "fioletowym" za wygraną na tak trudnym terenie. Rzekłbym nawet w jaskini lwa, od którego blisko 10 lat zbieraliśmy tęgie baty, gdyż ostatnia wygraną w Uniejowie PTC zanotowało 18 sierpnia 2004 roku i nikt z obecnej kadry nie może tego wydarzenia pamiętać.

Na zakończenie swojej relacji pragnę również napisać kilka słów o gospodarzach. Postawili nam naprawdę ciężkie warunki, walczyli równie ciężko i oddali podobne ilości zdrowia na boisku. Ku ich nieszczęściu reżyser tego meczu wpłynął na taką, a nie inną scenę końcową, która tym razem w euforię wprowadziła nas. Gratuluję również kibiców, którzy cały mecz świetnie dopingowali swoją drużynę, mimo niekorzystnego wyniku i gry w osłabieniu, im również należą się wielkie brawa! Dla nas była to miła odskocznia, gdyż po meczu w Krośniewicach, gdzie "doping" również miał miejsce, spodziewaliśmy zupełnie innego pokazu kibicowskiego. Życzymy wytrwałości!

Skład PTC: R.Znojek - Madejski, B.Znojek, Kaźmierczak, Stuchała - Bartyzel (Kaczmarkiewicz 6'), Hetmanek, Otomański (Kling 55'), Bartos, Hiler (Miszczak 72') - Cukierski (Klimek 81')